ISHRS Fight the Fight Farkındalık Kampanyası Hakkında

  ISHRS Fight the Fight Farkındalık Kampanyası Hakkında

  Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği (ISHRS), dünya çapında yapılan saç restorasyon cerrahisinin ciddi bir oranının yetkisiz teknisyenlerce gerçekleştirilmesiyle hastalar için ortaya çıkan risk artışından dolayı endişe duymaktadır.

  Yalnızca uygun eğitim almış ve lisanslı bir doktor tarafından gerçekleştirilmesi gereken saç restorasyon cerrahisinin bazı yönlerini gerçekleştirmek için lisanssız teknisyenlerin kullanılması, hastaları aşağıdaki risklerle karşı karşıya bırakır: (i) yanlış teşhis; (ii) saç hastalıkları ve ilgili sistemik hastalıkları teşhis edememe ve (iii) hasta güvenliğini ve sonuçlarını tehlikeye atan gereksiz veya tavsiye edilmeyen ameliyatların gerçekleştirilmesi. Lisanssız teknisyenlerce yapılacak işlemlerin, yanlış uygulama sigortası kapsamında olmama riski de olabilir.

  Savunmasız hastalar, estetik saç ekimi konusunda çok az eğitim almış, tıbbi eğitimi olmayan kişileri kullanan klinikleri ziyaret etmek üzere çekici medikal turizm paketlerinin yanı sıra yanıltıcı bilgilerle sunulan yanlış reklamlar ve ucuz fiyatlar tarafından cezbedilmektedir. Bu tür cerrahi işlemler güvenli değildir. Genellikle kalıcı yara izi, enfeksiyon gibi trajik yan etkilere yol açan ciddi bir sağlık riskidir ve düzeltme için çok az veya hiç imkân bırakmayan şekil bozukluğu olan sonuçlara yol açar.

  ISHRS, saç restorasyonu cerrahisinin aşağıda belirtilen başlıklarının yalnızca alanında yetkili bir hekim tarafından gerçekleştirilmesinin gerekliliğine inanır:

  • Preoperatif tanı değerlendirmesi ve konsültasyon
  • Cerrahi Planlama
  • Şu başlıklardan oluşan Cerrahi uygulama:
  • Donör alan alımı
  • Saç hattı tasarımı
  • Ekim alanı oluşturulması
  • Hastayla ilgili diğer tıbbi konular ve olası istenmeyen reaksiyonlar
  • Post-operatif bakım
  • Sağlık turizmi ve başka bir ülkede yer alan bir yasa dışı bir kliniğe gitmek arasındaki farkın bilinmesi çok önemlidir.

  Black Market /yasa dışı oluşum; doktor olmayan (kimi durumda hastayı yanıltmak için bir doktorun yer aldığı) personel ile oluşturulmuş ve yasa dışı işlemler yapan sahte kliniklerin oluşturduğu oluşumdur. Dünya üzerinde birçok hasta bu kliniklerin yapmış olduğu yasa dışı işlemler nedeniyle yaralanma ve yara izi oluşumu, tüketilmiş donör alanı ya da düzeltilemez estetik sonuçlar ile mağdur edilmektedir.

  Amacımız potansiyel hastaları, cerrahi işlemleri için deneyimli ve etik doktorları araştırmanın önemi konusunda bilgilendirmektir.

  ISHRS HAKKINDA


  ISHRS; saç dökülmesi tedavisi ve restorasyonu alanında dünyanın 70 ülkesinde 1100ün üstünde üyesi olan ve alanının öncüsü uluslararası bir medikal sivil toplum kuruluşudur.

  ISHRS, üyelerini ve yaptıkları işleri destekler. Onlarca yıllık süre içerisinde, ISHRS üyesi doktorlar foliküler ünite transplantasyonu ve foliküler ünite eksizyonu (FUE) adı verilen cerrahi yöntemler geliştirip ilerleterek, doğru uygulandığı taktirde Androjenik Alopesi adı verilen erkek patern ya da kadın patern saç dökülmesi durumlarında güvenli, etkili ve doğal görünümlü sonuçlar elde edilmesine imkân sağlayan tedaviler sunmuştur.

  Her şeyden önce ISHRS, tıbbi saç restorasyon endüstrisinde en yüksek tıbbi uygulama, tıbbi etik ve araştırma standartlarını teşvik ederek hasta sonuçlarında mükemmelliğe ulaşmaya kendini adamıştır.

  ISHRS, Operation Restore kapsamında cerrahi skar ve doğal olmayan görünümlerle sonuçlanmış riskli saç ekimi cerrahisi mağdurlarına ücretsiz cerrahi müdahale ve destek imkânı sağlamaktadır.

  Ülkenizdeki lisanslı ISHRS hekimleriniz hakkında detaylı bilgi edinerek söz konusu düzeltme cerrahilerini uygulayarak en yüksek seviyede hasta refahı, güvenliği ve sonuçları elde etmeye kendini adamış hekimlere ulaşabilirsiniz.

  Oluşumumuz hakkında

  ISHRS hakkında daha fazla bilgi için şu adresi ziyaret edin: https://ishrs.org/